Alfred Edmund Brehm (1829 - 1884) német természettudós és író az Állatok világa című munkájában az állatvilágot tizenhat törzsre osztja, ezek a következők: emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek, halak, kerekszájúak, ízeltlábúak, puhatestűek, tüskésbőrűek, mohaállatok, pörgekarúak, férgek, tömlősök, szivacsok, állati véglények, bacillusok. A képen látható valamiről előbb azt hittem, hogy százlábú, de Brehm azt mondja, hogy a soklábúak általában laposak. Végül sok tépelődés után arra szavazok, hogy hernyó. Tehát az ízeltlábúak törzsében lévő rovarok csoportjába tartozó huszonnegyedik rendet, a lepkék (!) rendjét képviseli ilyen büszkén és méltósággal, mint egy kis Quasimodo aki tudja, hogy ő tulajdonképpen Desdemona, csak most itt mindenkit átver.
A metamorfózis szó szerint alaki változást jelent. Legtöbben, ha a metamorfózisról hallanak, hirtelen a pillangókra gondolnak, mint az egyik legcsodálatosabb példája az átváltozásnak. A pillangók mellett azonban rengeteg más rovar is keresztül megy a metamorfózis folyamatán. Például a nyüvekből legyek lesznek, a vízben élő lárvákból szitakötők, és hasonló változáson megy át többek között a szúnyog is. A szúnyoglárva az akváriumi halaim egyik kedvence, a kifejlett szúnyognak pedig én vagyok a kedvenc tápláléka. Ez aztán metamorfózis.
A hernyók, amikor idejük elérkezik, begubóznak. Bábgubójuk elkészítésében, amely tulajdonképpen a lepke bölcsője, ügyességük bámulatra méltó. Fonómirigyeik selyemszállá szilárduló váladékából gubót szőnek a szabadban, a talajban vagy növények száraiban. A kívülről mozdulatlan bábban a természet nagy csodája megy végbe, amelynek során a hernyó szervei lebomlanak és új, a kifejlett egyedre jellemző szervek fejlődnek ki, mint a szárny, szem, csáp s a génjeiben beprogramált lepke akkor nyer alakot.
Kevesünknek fordul meg a fejében efféle rusnyaságot látva, hogy ez a földhözragadt csúszómászó ugyanaz a lény mint a tarkabarka, pihekönnyű, kecsesen tovaröppenő lepke. Bár a furcsa metamorfózis szót másra is használjuk, az igazi metamorfózis azért mégis ez a hernyóból-pillangóvá való átalakulás. Valószínűnek tartom, hogy azért látja az ember annyira lenyűgözőnek a hernyó átalakulását mert a csúnyából szép lesz. (Lásd a béka példáját, aki a csók hatására daliás herceggé alakul és erre rögtön mesét írnak róla). De például ha igaziból a pillangóból hernyó lenne, senki nem törődne vele. Mert hát ezt mindennap látjuk. Ebben nincs semmi medzsik. Ez mindennap megtörténik velünk, ahogy öregszünk. Szépekből lesznek a csúnyák, és nem fordítva. Na és erre jön ez a kis ronda hernyó, a Gorbó-völgyi Quasimodo, a szemünkbe néz és azt mondja, nana, ebben a mesében minden lehetséges, ha én holnap pillangó leszek, te miért ne lehetnél hegymászó, asztronauta, vagy akár rendőrkutya, ha az a te álmod? Tényleg, miért is ne?
Nem röhögünk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése